Jól emlékszem a napra, amikor egy természetfilmben először láttam meg ezt a hatalmas, csorgó nyálú hüllőt, amint épp egy társával pankrációzott egy nagydarab döghúsért.Igen, ez a piszok nagy gyík a komodói varánusz.
A hideg verejték kivert.Mert ezt láttam:
/photo:NatGeo.com/
Nem tudom ki, hogy van vele, de nekem a hüllők mindig hidegrázást okoznak. Ez az óriás gyík azonban a méretének és mérgező nyálának kombójával az egyik legveszélyesebb csúcsragadozó.Nagy szerencsénkre még nem vették be a háziasítandó egyedek közé.Azon gondolkodtam, hogy lenne-e esélyem elfutni előle. Óránként 20 km/órás sebességet is elérhet és a szájában lévő 30 cm-es villás nyelvével felszerelkezve esélyem sem lenne meglógni .Miután természetes ellensége nincs, ezért csúcsragadozónak minősül, ráadásul nem egy finnyás fajta. A nyálában lévő méreg és egy harapás az áldozat pár nap múlva bekövetkező halálát jelenti. Csak a szagot kell követniük.
A http://hu.shvoong.com/ ezt írta a sárkányokról:
„Valamikor úgy hitték, hogy óriási hüllők csak az igen távoli múltban léteztek, a sárkányok pedig a mítoszok világának lakói. 1912-ben egy angol úriember leírást adott közre egy óriás gyíkfajtáról. Az óriás hüllő Komodo szigetén él, a varánusz fajtákhoz tartozik, hossza kb. három méter, de némelyik példány eléri a négy métert is, amiből a farok hossza az állat hosszának kétharmadát teszi ki. Jóval erőteljesebb és nehezebb többi fajtársánál, legfélelmetesebb ragadozó mind közül, mert nyugodt szívvel elfogyasztja az embert is.Magánál sokkal nagyobb állatokra is bátran vadászik.2007-ben egy közeli kis falu szélén elkapott egy 9 éves kisfiút és olyan súlyosan megsebesítette, hogy később belehalt a sérüléseibe.
/forrás:luxlux.pl/
Ez az óriáshüllő faj kihalással fenyegetett, ezért védelem alatt áll.A világ legnagyobb testű gyíkjának súlya 70-100 kg, magassága pedig elérheti a kilencven centimétert is. Erős, hosszú végtagjai, egyenletesen elvékonyodó farka és óriási villás sárga nyelve van, amelynek lángszerű kilövellésével azt a képzetet kelti, mintha láng csapna ki a szájából. Élőhelyének csúcsragadozója, mert elfogyaszt mindent, ami ehető bivalyt, lovat, dögöket, de ha más nincs akár saját fajtársait is. A szülői ösztön kifejlődésének köszönhetően a fiatal egyedeket nem falják fel, védekezésül ezek felkapaszkodnak a fákra. Az áldozatokat miután megmarták és lebénították mérgükkel az elpusztul, és csak azután fogyasztják el. A méreg oly erős, hogy vérmérgezésben pusztul el az áldozat. A komodói sárkány populáció kb. 5000 példány, de akármennyire veszélyesek is védelemben részesülnek, mert egy járvány vagy tűzvész végleg kipusztíthatja őket.”
/forrás:szepkepek.hu/
/forrás:buzzquotes.com/
Egyik különleges tulajdonsága, hogy képes a szűznemzésre.Ez olyan biológiai jelenség, amelynek az a lényege, hogy a nőstények képesek hímek "közreműködése " nélkül is utódoknak életet adni.2007-ben bejárta a világsajtót az a hír, hogy a chesteri és a londoni állatkertben is bizonyítottan szűznemzéssel jöttek világra varánusz gyerkőcök.Érdekes tény, hogy az ily módon tojásból kibújtak, biológiai okokból csak hímek lehetnek.
/forrás:britannica.com/
Nézzük, hogy vadászik: